Czy warto inwestować w działki?

Mówi się, że ziemia jest niezwyciężona na kataklizmy, nie starzeje się, nie niszczeje i nie podlega destrukcji. Jest dobrem od tysięcy lat i jest mało prawdopodobne, że straci na wartości. Ziemia jest idealną inwestycją. Trzeba tylko wiedzieć, jak i gdzie ją kupić. Przed wprowadzeniem ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego zakup ziemi rolnej był świetną inwestycją. Nowa ustawa drastycznie ograniczyła liczbę osób, które mogą nabyć ziemię w ten sposób, co znacząco wpłynęło na rynek. Aby kupić ziemię rolną należy udowodnić, że jest się rolnikiem i prowadziło się na tym terenie działalność gospodarczą. Dla wielu osób nie jest to warunek łatwy do spełnienia.

Polecamy serwis sasiedzki.pl, który porządkuje oferty z polskiego rynku nieruchomości. Dzięki niemu można łatwo przefiltrować ogłoszenia takie jak działki na sprzedaż w Lublinie: https://sasiedzki.pl/nieruchomosci/mieszkania/lubelskie/lublin,bgy?status=2.

Choć teoretycznie mógłbyś uzyskać zwolnienie, rynek nie znosi próżni i inwestorzy idą w kierunku gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Będzie to dobro bezpieczne, stabilne i ograniczone. Rynek ten jest przewidywalny w porównaniu do innych kierunków rozwoju. Ponieważ społeczeństwo staje się coraz bardziej zamożne, komunikacja jest coraz lepsza, praca zdalna staje się coraz bardziej popularna, a wiele osób nie musi być obecnych w mieście, urbanizacja będzie się nasilać. Inwestorzy mają wielką szansę, ponieważ popyt na grunty rośnie, a ich podaż jest ograniczona. Podobnie jak w przypadku mieszkań i papierów wartościowych, nie wszystkie takie zakupy będą opłacalne. Zarobią tylko ci, którzy potrafią znaleźć odpowiednie miejsce i sposób na jego zakup. Kluczem do sukcesu jest lokalizacja. Rozeznanie rynku to pierwszy krok do znalezienia działki. Powinno być ono przeprowadzone jak najdokładniej.

Rozsądny nabywca będzie myślał przyszłościowo. Każda inwestycja musi mieć wizję końca. Zanim wybierzesz działkę, zastanów się, na ile atrakcyjna będzie lokalizacja w przyszłości. Grunty w bardzo pożądanej okolicy mogą być drogie i mieć niski potencjał wzrostu. Jest mało prawdopodobne, że tania działka położona z dala od infrastruktury będzie zyskiwać na wartości. Jak znaleźć właściwy kompromis? Ważne jest, aby określić, ile czasu zajmie dotarcie do miasta transportem publicznym i samochodem. Przydatne informacje można znaleźć na stronie Stowarzyszenia Integracji Społecznej Komunikacja. Na stronie SISKOM można zobaczyć, jeszcze przed zakupem, jak będzie wyglądała dostępność komunikacyjna danego obszaru za kilkadziesiąt lat.

Wbrew powszechnej opinii, działka położona najbliżej miasta nie zawsze będzie miała z nim dobre połączenie. Czas dojazdu znacznie się skróci, jeśli działka będzie znajdowała się w pobliżu głównych dróg. Podstawowa infrastruktura, taka jak. Przychodnia, sklep, czy przedszkole mogą być dużym atutem. Internet to nie wszystko, czego potrzebujesz. Warto przyjrzeć się szczegółom ofert, a nie tylko przeglądać popularne portale, które przepełnione są ogłoszeniami. Wiele działek w najbliższej okolicy jest w przystępnych cenach. Można mieć problemy z sąsiedztwem. Działka, którą jesteś zainteresowany będzie dostępna od dłuższego czasu. Może to świadczyć o tym, że stan prawny działki jest niepewny. Jeśli oferty nagle pojawią się w jednej lokalizacji, może to świadczyć o tym, że w tej okolicy dzieje się coś niekorzystnego. Warto zwracać na to wszystko uwagę i mieć się na baczności. Szukać wszelkich potencjalnych problemów.