Greta Thunberg Stares Daggers At Trump As He called Climate Activists "Alarmists" At World Economic Forum

Wystąpienie Donalda Trumpa na Światowym Forum Ekonomicznym nie zostało dobrze przyjęte przez nastoletnią działaczkę na rzecz klimatu Gretę Thunberg, która błyszczała, jak nazwał ekologów "prorokami zagłady".

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, 17 lat, nie wyglądała na zbytnio rozbawioną, słuchając przemówienia Donalda Trumpa, 73 lata, który na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, w Szwajcarii, nazwał ekologów "alarmistami". Kamery przykuły uwagę Thunberga gapiącego się na prezydenta Stanów Zjednoczonych podczas jego przemówienia z 21 stycznia, w którym nazwał działaczy "wiecznymi prorokami zagłady i ich przepowiedniami apokalipsy", dodając, że "nigdy nie pozwolimy radykalnym socjalistom zniszczyć naszej gospodarki, zrujnować naszego kraju ani zlikwidować naszej wolności". Trump twierdził, że jest "wielkim wierzącym w środowisko" i obiecał, że Stany Zjednoczone dołączą do kampanii ONZ "Trillion Tree Campaign".

Thunberg wygłosił dwa przemówienia w Davos tego samego dnia, protestując przeciwko agentom "chaosu klimatycznego". Nastoletni aktywista wezwał światowych przywódców, by "zaczęli słuchać nauki", wzywając ich do "potraktowania tego kryzysu z należną im wagą". Thunberg powtórzyła przemówienie, które wygłosiła na Światowym Forum Ekonomicznym w 2019 roku, ubolewając, że niewiele, jeśli nic się nie zmieniło, to w ciągu ostatniego roku. "Nasz dom nadal płonie. Wasza bezczynność podsyca płomienie z godziny na godzinę. Wciąż każemy wam panikować i zachowywać się tak, jakbyście ponad wszystko kochali swoje dzieci", powiedziała w swoim drugim przemówieniu na forum, które gromadzi międzynarodowych liderów politycznych i gospodarczych. "Bez traktowania tego jako prawdziwego kryzysu, nie możemy go rozwiązać."

Thunberg nigdy nie odezwała się bezpośrednio do Trumpa podczas żadnego z przemówień, choć wspomniała, że "sadzenie drzew jest oczywiście dobre, ale to nie wystarczy" niecałą godzinę później. Thunberg wezwała do natychmiastowego zaprzestania używania paliw kopalnych, jeśli nie chcą dotrzeć do punktu bez powrotu. "Nie musimy obniżać emisji... Emisje muszą się zatrzymać." Trump nie nazwał Thunberga podczas swojej przemowy, ale nazwał działaczy "panikarzy" "spadkobiercami wczorajszych głupich wróżbitów".

Greta Thunberg zrywa z pytaniem panelowym, by przeczytać dane na temat zmian klimatycznych: "Wiem, że nie chcesz o tym mówić. Ale zapewniam cię, że będę powtarzać te liczby, dopóki tego nie zrobisz." #Davos2020 Pic.twitter.com/nYkvop50sc - CBS News (@CBSNews) 21 stycznia 2020 r.

Trump nie wypowiedział się jeszcze przeciwko Thunbergowi, ale to tylko kwestia czasu. Prezydent nazwał tę nastoletnią działaczkę, która zmobilizowała swoje pokolenie do żądania działań od swoich rządów, "złą" w grudniowym tweecie po tym, jak została nazwana Osobą Roku TIME: "Greta musi popracować nad swoim problemem radzenia sobie z gniewem, a potem pójść do dobrego staromodnego filmu z przyjacielem! Wyluzuj Greta, wyluzuj!" tweetował. Tweet pojawił się kilka dni po wybuchu Pierwszej Lady Melania Trump, ponieważ ich syn, 13-letni Barron Trump, został wychowany podczas przesłuchania impeachmentu. Thunberg odpowiedziała po prostu zmieniając swoją biografię na Twitterze na "Nastolatka pracująca nad swoim problemem radzenia sobie z gniewem". W tej chwili ochładza się i ogląda staromodny, dobry film z przyjacielem."