Instalacja elektryczna oświetlenia zewnętrznego

jak ułozyć kable pod oświetlenieOświetlenie na zewnątrz budynków musi być bardzo bezpieczne, dlatego musi spełnić szczególne normy. Porażenie prądem będzie bowiem dużo bardziej niebezpieczne na zewnątrz, a dodatkowo takie oświetlenie jest dużo bardziej narażone na działanie wilgoci czy też zniszczenie przez wodę deszczową bądź gruntową oraz działanie mrozu czy zniszczenia wynikające z mechanicznych prac. W ogrodzie używa się wielu urządzeń, które mogą doprowadzić do zniszczenia oświetlenia. Zawsze warto cały swój projekt oświetlenia skonsultować z elektrykiem, który będzie nam w stanie podpowiedzieć jak racjonalnie zająć się projektowaniem tego oświetlenia. Gdy źródeł światła ma być dużo to tak naprawdę lepiej powierzyć wykonanie całego projektu specjaliście, który będzie w stanie najlepiej się tym zająć.

Bezpieczeństwo

Zazwyczaj, jeśli chodzi o zewnętrzne oświetlenie stosuje się takie, które ma niskie napięcie maksymalnie do 24V, ponieważ będzie ono najbezpieczniejsze. Zewnętrzne lampy są czasami do niego przystosowane. W takich lampach źródłem światłą zazwyczaj są halogeny, ewentualnie diody elektroluminesencyjne. Musi być zastosowane specjalne rozwiązanie, które będzie jeszcze zwiększać bezpieczeństwo i sprawi, że instalacja z transformatorem zabezpieczona będzie przez czynnikami atmosferycznymi. Przy niskim napięciu nie trzeba natomiast specjalnych zabezpieczeń. Można nawet w wodoszczelnych oprawach spokojnie stosować takie oświetlenie w miejscu, gdzie występuje woda. Przy dużym napięciu trzeba stosować specjalne wyłączniki, które będą w stanie lepiej zabezpieczać całą instalację. Niekiedy stosuje się tam wyłączniki nawet przy czułości 15mA. Działanie całości warto sprawdzać przynajmniej raz w miesiącu przy pomocy przycisku test. Duże napięcie jest potrzebne do tego, by zasilać wiele różnych rodzajów lamp. Można także zastosować w ogrodzie specjalne gniazdka, które będą dodatkowo zabezpieczone i dzięki nim będzie można zasilać różne inne elektryczne urządzenia do używania w ogrodzie.

Układanie kabli

oświetlenie na zewnątrz domuPrzy układaniu kabli trzeba stosować specjalne zabezpieczenie, które będzie w stanie zagwarantować większe bezpieczeństwo i kable nie zostaną tam uszkodzone. Poza tym będą się w ziemi pojawiać różnego rodzaju korzenie, dlatego zabezpieczenie jest szczególnie ważne. Połączenie kabli musi być powyżej poziomu terenu ponieważ to najsłabszy element i może zostać uszkodzony. Głębokość do kabli to przynajmniej pół metra. Kable powinno się zasypać piaskiem i następnie położyć pas folii niebieskiej. W czasie prac w ogrodzie szybko zobaczymy, gdzie są kable.