Jak zaoszczędzić na oświetleniu?

jak płacić niższe rachunkiW przypadku oświetlenia zewnętrznego trzeba zwracać uwagę na łączenie estetyki, praktyczności i kwestii energooszczędności. Mówiąc o źródłach światła najtańsze będą żarówki zwykłe. Zużywają jednak dużo energii. Odwrotnie będzie, jeśli chodzi o oświetlenie LED, które jest wytrzymałe i zużywa mało energii, jednak jest drogie. Oczywiście to jaki mamy rodzaj światła będzie ważne, ale także trzeba patrzeć na to, by energia elektryczna byla dobrze zagospodarowana. Czasami warto stosować lampy z czujnikami ruchu, które będą kontrolować wyłączanie w momencie, gdy światło w danym miejscu zupełnie nie będzie potrzebne. Tutaj można samemu ustalić czas świecenia nawet do kilku minut. Czasami dobrym rozwiązaniem, które zmniejszy zużycie prądu będą czujniki zmierzchowe, które uruchamiają lampy, gdy zapadnie zmrok i wyłączają się one, gdy jest wschód słońca.

Inną ekologiczną formą są lampy solarne, które mają korzystać z promieni słonecznych, które gromadzą w ciągu całego dnia. Ich światło jest bardzo delikatne, dlatego raczej stosuje się je jako uzupełnienie zwykłego oświetlenia. Mogą one być również formą ozdobną ponieważ w wielu przypadkach realizuje się je w różnych ciekawych kształtach. Możemy znaleźć specjalne świetlne łańcuchy z motylkami, lampy z bukietami kwiatów, kule w różnych kolorach czy figurki, które są podświetlone. Jest to forma, która może być świetnym elementem uzupełniającym ogród pod względem estetycznym. Nie wymagają natomiast dodatkowego zasilania energią elektryczną.

system sterowania światłemDobrym rozwiązaniem są również tablice solarne, które mają na sobie numer domu. W przypadku Ledów czasami stosuje się także specjalne ściemniacze, dzięki którym można ograniczyć zużycie prądu. Na popularności zyskują obecnie również nowoczesne systemy sterowania światłem, które określa się jako inteligentne. Dzięki nim można kontrolować włączenie się poszczególnych lamp oraz czas świecenia łącznie z natężeniem światła. W ten sposób można tworzyć praktyczne sceny świetlne. Czasami można także zastosować specjalne aplikacje na urządzenia mobilne, które pozwolą na to, by wygodnie sterować takim oświetleniem w całym domu.