Zaprojektuj oświetlenie ogrodu już na etapie projektu

projekt ogroduGłówna instalacja elektryczna montowana jest w przy domu, bramie i furtce. Poza tym mocne lampy można umieścić również przy ścieżkach. Światło nie musi mieć szczególnie silnego natężenia. Chodzi o to, by punktowo oświetlało te najważniejsze miejsca. Jeśli chodzi o oświetlenie tarasu czy innych elementów można tego dokonać już po wykonaniu całego ogrodu, nie trzeba realizować na etapie projektowania. Oczywiście warto przemyśleć przynajmniej mniej więcej jakie rozwiązania chce się zastosować, by potem nie trzeba było kopać całego ogrodu. Co jeszcze oświetlić? Rozproszenie mroku w zakątkach w ogrodzie jest może być dokonane na wiele sposobów. Niekiedy stosuje się zwykłe latarenki, dodatkowo reflektory czy też specjalne rozwiązania, które będą podświetlać drzewa. Oczywiście jeśli są jakieś oczka wodne czy inne elementy takie jak fontanny trzeba pomyśleć o ich podświetlaniu.

Oświetlenie punktowe

Przy oświetlaniu jednego konkretnego punktu oczywiście stosuje się takie lampy, które dają punktowe światło i oświetlają właśnie to jedno miejsce.

Oświetlenie górne

Natomiast takie miejsca jak ławki czy altany można spokojnie oświetlić sobie górnym oświetleniem takim jakie stosuje się również we wnętrzach domów. Czasami montuje się również kinkiety w altanach.

Lampy korzystające z energii słonecznej

W momencie, gdy nie mamy dostępu do energii elektrycznej warto zdecydować się na lampy, które korzystają ze światła słonecznego. Nie będzie to jakieś bardzo mocne światło, jednak wystarczy do tego, by oświetlić ścieżki czy schody.

Światło na ziemi

Bardzo często stosowanym rozwiązaniem jest obecnie umieszczanie różnego rodzaju lampek w podłożu. Jest to zazwyczaj forma kostki, która stapia się z całym otoczeniem, nie wystaje i jest praktyczna. W nocy zaczyna świecić i dopiero wtedy pojawia się jakaś różnica. Taki element nadaje się do tego, by na nim stawać. Takie lampy są oferowane w różnych kolorach i służyć mogą również jako forma do podświetlenia ściany.

Pamiętaj!

lampa solarnaPrzy ogrodzie trzeba pamiętać o tym, by oświetlenie realizować w taki sposób, by zachować odpowiedni umiar. Zbyt duża ilość lamp będzie raczej tworzyła wrażenie choinki w ogrodzie i nie będzie się zbyt dobrze prezentować. Lekkie, delikatne, proste oświetlenie jest najlepszym rozwiązaniem, będzie pasować do ogrodu, który będzie miał mieć charakter romantyczny. Drugie oblicze ogrodu o zmroku Dzięki oświetleniu można spokojnie użytkować ogród również nocą. Dlatego, jeśli uda się go dobrze zaplanować na pewno po zmroku da nam dużo radości i będzie świetnie wyglądać. Również oświetlenie jest takim elementem, który będzie nas chronił przed włamaniami, w związku z tym warto się postarać, by w ogrodzie takie oświetlenie jednak się znalazło.