Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu - dekoracyjne i praktyczne

dobre oświetlenie do ogroduJeśli uda nam się dobrze dobrać oświetlenie na zewnątrz możemy oczekiwać, że wszystko będzie dobrze wyglądać a jednocześnie będziemy mogli poruszać się wokoło domu po zmroku a światło będzie odstraszać złodziei, dlatego o montaż oświetlenia warto się szczególnie starać i warto sobie dobrze zaplanować całe oświetlenie by wiedzieć jak mają wyglądać jego elementy.

Jakie oświetlenie wybrać?

Jeśli chodzi o lampy montowane na zewnątrz to bardzo często stosuje się przy ich pomocy oświetlenie bramy wjazdowej, furtki czy wjazdu na posesje. Czasami wprowadza się oświetlenie, które ma podkreślać takie elementy jak oczko wodne, fontanny, dom czy także taras oraz bramę garażową. Gdy mamy w planach rozkład oświetlenia powinniśmy pamiętać o tym, że trzeba brać pod uwagę wszystkie istotne kwestie takie jak nierówności terenu, kwestię schodów, pochyłe miejsca czy położenie wody. Zawsze oświetlenie zewnętrzne musi być dobrze dopasowane do charakteru całej posesji. Nie może razić domowników. Rozmieszczenie jest bardzo ważne i warto, by było dyskretne a światło nie czerpało dużo prądu. Rozwiązań jest masa i można z nich zawsze wybrać dla siebie coś interesującego.

Źródła światła

Na podświetlenie w dużej mierze będzie wpływać to, jakie źródła światła będą stosowane. Można wybierać różne temperatury barw, a to będzie również związane z tym jak odwzorowane są barwy. Zwykłe tanie żarówki mają najczęściej ciepłe światło i dają dobre odwzorowanie kolorów. Halogeny bardzo dobrze nadają się do oddania realistycznych barw obiektów, które są podświetlone, jednak są przy nich dość duże kontrasty. Przy oświetleniu konkretnych miejsc warto stosować punktowe światło, które zawsze się dobrze sprawdza. Przy świetlówkach kompaktowych musimy zdecydować się na zastosowanie specjalnych opraw, ale tak naprawdę będą dużo bardziej żywotne niż tradycyjne żarówki a jednocześnie będą zużywać dużo mniej prądu, to kwestia także bardzo ważna.

światło ledModne są ostatnio LEDy, które świecą na biało albo kolorowo. Rtęciówki mogą pasować do zieleni w ogrodzie Sodówki mają żółte światło i pasują do ścian, które wykonane są z czerwonej cegły. Światło pasuje do bram, ponieważ jest widoczne nawet przy dużej mgle. Dotyczy to zarówno wysokoprężnych jak i niskoprężnych sodówek. Na zewnątrz nie warto natomiast stosować światłą z energooszczędnych świetlówek, które świecą przy mrozie dużo słabiej niż przy słońcu i wysokiej temperaturze. Dlatego na zewnątrz budynku po prostu okażą się one rozwiązaniem niepraktycznym, które się zupełnie nie sprawdzi.