Dobre oświetlenie w ogrodzie

jak oświetlić ogródNadszedł sezon, podczas ktorego mnóstwo czasu będziemy spędzać ze znajomymi w ogrodzie. Wieczorne spotkania trzeba oświetlić jakimś wyjątkowym światłem. Dlatego w okolicach swojego domu warto sobie przygotować nietuzinkowe oświetlenie, które będzie się dobrze prezentować, a jednocześnie będzie mogło mieć swoją wartość praktyczną. Już na etapie planowania ogrodu warto przemysleć także kwestie oświetlenia.

Wybieramy lampy

Lampy o zewnętrznym charakterze muszą być szczególnie szczelne, odporne na urazy, wilgoć czy zmianę temperatury. Jeśli wybierzemy lampy, które będą dobrej jakości możemy być pewni, że długo będą nam służyć. Nie mogą się ani korodować, ani nie mogą się psuć pod wpływem zmieniających się warunków. Oczywiście lampy na zewnątrz muszą także spełniać istotne warunki, jeśli chodzi o ich bezpieczeństwo. Parametry, które muszą spełniać są tutaj dużo wyższe niż przy tradycyjnym oświetleniu domów. Przy kupowaniu warto sprawdzać znak bezpieczeństwa i spełnianie Polskiej Normy, a także odpowiednią aprobatę technicznę oraz IP - stopień ochrony to ważny symbol, który pokazuje nam szczelność oprawy. Ważna będzie także kwestia ochronności oprawy i izolacji elektrycznej. Tutaj musimy mieć podwyższoną klasę, gdy chodzi o światło do oczek wodnych. Jeśli oświetlenie będzie pod 230 V, musi je zakładać specjalista.

Oszczędne i piękne

Wybierając dla siebie lampy trzeba zauważyć, że propozycji w sklepach jest naprawdę bardzo wiele. Estetycznie producenci nas rozpieszczają i ciągle wprowadzają do sprzedaży coś ciekawego. Pamiętać trzeba zawsze, że wszystko ma być pod nasz gust i pod cały ogród. Musimy dopasować elementy do tych form, które już mamy przygotowane, by wszystko stworzyło jedną całość. Światło musi być także rozmieszczone w takich miejscach, gdzie będzie rzeczywiście potrzebne. Wszystko zależy od domu, inne światło będzie potrzebne przy pojedynczym budynku inne natomiast przy szeregowej zabudowie. Na ścianach wprowadza się różnego rodzaju kinkiety i latarnie. Mamy wiele modeli w tym względzie, dzięki czemu będzie zdecydowanie łatwiej dopasować coś dla siebie i przygotować estetyczne i praktyczne pod każdym względem oświetlenie. Czasami warto stosować specjalne wyłączniki zmierzchowe oraz czujniki ruchu, które włączą światło, gdy będzie potrzebne.

Precyzyjne i odporne

oświetlenie ścieżkiPrzy ścieżkach można natomiast stosować bardzo delikatne oświetlenie z małymi punkcikami, które będą odpowiednio zamontowane i będą punktowo oświetlać całą drogę. Stosuje się w nich specjalne oprawy, które są bardzo wytrzymałe. Nowoczesne lampy są również tak konstruowane, że sami będziemy decydować o tym, w jaki sposób bedzie padal snop światła, jest to ważna kwestia, którą warto sobie zawsze brać pod uwagę. Jeśli chodzi o kolorystykę, lampy są najczęściej proste, chodzi o to, by dobrze wpasowały się w stylistykę całego ogrodu i prezentowały się świetnie jako całość.