Jak oświetlić ogród i wejście do domu

W ramach oświetlania ogrodu najważniejsze są lampy, które będą się znajdować w dwóch sferach to znaczy wejściowej oraz wypoczynkowej. W obu oprawy są tak rozmieszczone, że nie powinny oślepiać osób, które będą w domu przebywać. Nie mogą oślepiać osób przechodzących czy przejeżdżających obok posesji.

Jeśli budynek jest blisko bramy czy przedogródek jest mały do oświetlenia wjazdu czy wejścia starczy światło, które będzie się znajdować na słupach bramy oraz nad drzwiami. Gdy pojazd będzie dłuższy lub kolisty stosuje się niewielkie światło prowadzące. Modne będą również oprawy, które wmontowane będą w nawierzchnię. To ciekawe, eleganckie rozwiązanie, ale w rejonach, gdzie są duże opady śniegu nie będzie to dobre, lepsze będą lampy w formie słupków.

Nawierzchnia musi być odpowiednio, równomiernie rozświetlona bez kontrastów światła oraz cienia. Wszelkie pojawiające się różnice wysokości powinno się akcentować. Gdy droga prowadzi po łuku należy światła umieścić na stronie zewnętrznej.

Wypoczynek – jakie oświetlenie w tych miejscach?

oświetlenie taras​Taras czy altanę będzie można oświetlać sobie podobnie jak własny domowy salon. Pojedynczą lampę dającą silne światło, a do tego oczywiście jakieś ewentualnie dodatki. Światło, które będzie padać z góry ma oświetlić dobrze, ale trzeba zadbać o to, by nie dochodziło do oślepiania takim właśnie światłem. Dlatego czasami wybrać nieco mniejsza moc a coś dołączyć niż stawiać od razu na bardzo duże moce tego światła.

Jak oświetlać...

Poszczególne miejsca w ogrodzie mają swoją specyfikę i dlatego trzeba umieć je odpowiednio oświetlać. Dotyczy to i doboru i mocy lampy jak i też jej lokowania. Inaczej będzie trzeba oświetlić wejście, inaczej schody, gdzie musimy dbać głównie o bezpieczeństwo użytkowania. Lampy mogą być wbudowane w stopnie, co sprawi, że widać będzie zmianę poziomu. Podjazdy czy ścieżki oświetlany tak, by wygodnie dało się tam poruszać. Chodzi oczywiście o komfort, dlatego warto o tym wszystkim pamiętać i brać pod uwagę te właśnie kwestie organizacyjne.