Oświetlenie zewnętrzne - ogród, taras, balkon

oświetlenie tarasuNim w ogóle zdecydujemy się na przygotowywanie oświetlenia zewnętrznego powinniśmy się dobrze zastanowić nad tym jakich efektów oczekujemy i jakie ma funkcje spełniać takie oświetlenie. Czy będzie to tylko dekoracja, czy ma mieć swoją rolę praktyczną. Czy chcemy dużo światła, czy romantyczny nastrój. Oświetlenie nam oferowane jest mocno zróżnicowane i można wybrać spośród niego zawsze coś uniwersalnego. Największym problemem może być jednak podłączenie do sieci elektrycznej i na to szczególnie zwraca się obecnie uwagę. Światło z żywym ogniem tak jak pochodnie świetnie wyglądają, ale mogą generować różnego rodzaju niebezpieczeństwa, dlatego na ich używanie również trzeba uważać i podchodzić do nich ostrożnie.

Gdzie jakie światło

Jeśli chodzi o taras czy balkon najlepiej tam stosować oświetlenie elektryczne. Czasami można stosować specjalne świece w oprawach i lampionach, które fajnie wyglądają a jednocześnie zostają dobrze zabezpieczone. Zróżnicowane oświetlenie to bardzo ważna sprawa ponieważ tak naprawdę jedynie w ten sposób będzie można podkreślić różne zalety całego ogrodu. Czasami warto zastosować specjalne reflektory, które montuje się w ziemi. W ciągu dnia nie będą one widoczne, nie przeszkadzają w poruszaniu się po ogrodzie a wieczorem będzie dawać nam fajne światło i estetyczne wrażenie. W ogrodzie należy pamiętać o tym, by nie dawać nadmiernego światła w celu oświetlenia jednego elementu, ponieważ w ten sposób można uzyskać niekorzystne wrażenie. Zbyt duże kontrasty nie będą w ogrodach dobrze wyglądać, dlatego trzeba na to szczególnie uważać. Czasami warto zdecydować się na oświetlenie od dołu w przypadku drzew, krzewów czy ładnych pnączy. Trzeba zwracać uwagę na wielkość krzewów, ponieważ ma to również znaczenie jeśli chodzi o zastosowanie konkretnego rodzaju światła.

oświetlenie schodówInaczej także oświetla się oczka wodne, fontanny i sadzawki. Tutaj oczywiście bardzo ważne będzie stosowanie specjalnych lamp, które mają wodoodporny charakter i będą estetycznie się prezentować i jednocześnie będą bezpieczne. Światło, które będzie przechodzić przez wodę to zawsze forma estetyczna, która daje niesamowite wrażenie. Świetnie prezentują się lampy, których kształty są różnicowane i dalej prowadzą do różnych efektów świetlnych na tafli wody. Warto stosować zróżnicowane elementy, które mogą mieć praktyczną formę użytkową. Zawsze warto się zabezpieczyć przed różnymi wypadkami. Przy oświetleniu schodów musimy pamiętać, by światło było w stanie objąć ich całą powierzchnię, nie może rzucać cienia na stopnie.