Planowanie oświetlenia zewnętrznego

Przy wykonywaniu oświetlenia trzeba pamiętać, że dobrze przygotowana iluminacja, będzie decydować o estetycznym wyglądanie domu i ogrodu. Jeśli natomiast całe oświetlenie będzie źle zrealizowane to bardzo szybko okaże się, że skutek jest odwrotny i będą bardziej widoczne, akurat te miejsca, których nie chcemy pokazać.

jak zaplanować oświetlenie

Oświetlenie w domu

Zazwyczaj dom oświetla się w taki sposób, że umieszcza się tam lampy bądź też reflektory, które znajdują się w podsufitce bądź też w specjalnych daszkach nad tarasem i drzwiami. Dużo rzadziej oświetla się budynki od dołu. Blisko drzwi można się zdecydować na zastosowanie kinkietów czy też lamp wiszących. Będą one wprowadzać ciekawy nastrój blisko domu. Jeśli światło pada równolegle to tak naprawdę będzie uwypuklać strukturę całego budynku i pojawi się efekt przestrzenności. Będzie to fajnie wyglądać przy cegle silikatowej bądź też przy budynkach, gdzie kamień ma nieregularne kształty. Natomiast gładkiego tynku nie warto w ten sposób oświetlać. Modne jest również stosowanie różnego rodzaju światła kolorowego, które doprowadzi do ogólnej zmiany barwy całego otoczenia. W taki sposób tworzy się w nocy blisko domu bajkową krainę. Można spokojnie eksperymentować z barwami. Oświetlenie ma jednocześnie spełniać swoje role jak i też tworzyć ciekawe efekty.

Nie można oczywiście zapominać o praktyczności oświetlenia, które nie może oślepiać. Całe oświetlenie musi mieć pewną mobilność i musi być tak zrobione, że czasami będzie można wprowadzać jakieś zmiany. Pewne lampy mają obecnie specjalne głowice, które można regulować w miarę potrzeb. W ten sposób strumień światła może być prowadzony w inną stronę. Jest to praktyczne i wygodne rozwiązanie. Jeśli zwrócimy uwagę na cały system mocowania światła możemy oczekiwać jego praktyczności. Czasami w ramach słupkowego oświetlenia stosuje się obecnie różnego rodzaju lampy solarne wmontowane w taki słupek, które charakteryzują się wygodą i praktycznością.