Rodzaje oświetlenia zewnętrznego

oświetlenie otoczenia domuGdy chcemy oświetlić dom czy też jego otoczenie możemy stosować lampy w formie stojących słupków, które mogą mieć różną wysokość i rożne źródła światła są w nich montowane. Stosuje się również reflektory oraz zróżnicowane oprawy, które wpuszcza się w podłoże. Poza tym warto pamiętać, że każde oświetlenie ma swoje inne zastosowanie i trzeba je dobrze dopasować. Słupkowe lampy najlepsze są w okolicach chodników i ścieżek. W dużych ogrodach zdecydowanie lepiej sprawdzą się natomiast wysokie latarnie, które mogą mieć nawet kilka metrów. Wyglądają elegancko a dodatkowo są w stanie oświetlać dużo większe powierzchnie. Kinkiety montowane są na słupkach przy bramach wjazdowych, przy furtce, czasami na elewacji budynku.

Oprawy najazdowe są zlicowane z powierzchnią kostki brukowej i będą się nadawać doskonale do tego, by oświetlać tarasy, podjazdy. Muszą być bardzo odporne na uderzenia, dużą wagę i muszą mieć odporność na wodę. Chodzi o to, by przy kontakcie z samochodami nie były zniszczone. Lampy do zabudowy osadza się w ścianach i następnie odpowiednio obudowuje, by je dobrze zabezpieczać. Mogą mieć przenośny charakter, bądź też można je montować na stałe z ruchomą głowicą. Czasami układa się przy chodniki świetlne opaski.

Modne oświetlenie - rodzaje materiałów

oświetlenie wokół domuWszystkie formy oświetlenia przygotowuje się z różnych materiałów i oferowane są w różnych kolorach. Stal czy aluminium przy oświetleniu łączy się często między innymi ze szkłem. Jest to eleganckie i nowoczesne rozwiązanie, które będzie pasować zarówno do nowoczesnych jak i klasycznych form. Duże zainteresowanie budzą również lampy żeliwne czy mosiężne, które pasują świetnie do starych ogrodów, gdzie mamy duże drzewa. Coraz częściej łączy się również różne formy estetyczne w taki sposób, by stworzyć coś nowoczesnego, co jednocześnie będzie zachowywało odpowiednią wytrzymałość. Hitem w ogrodach są lampy japońskie, które mają różny kształt i są zrobione z betonu. Modne jest stosowanie oświetlenia, które w ciągu dnia jest niewidoczne i będzie się uaktywniać dopiero w nocy. Inne oświetlenie będzie, jeśli chodzi o designerstwo. Tutaj bardzo często stosuje się wyjątkowe, niepowtarzalne kształty i różne barwy światłą. Jest to forma oryginalna, która nie wszystkim będzie się podobać. Oczywiście za modą idzie również wysoka cena tego oświetlenia, które jest droższe kilka razy od tego tradycyjnego, które możemy zastosować w ogrodzie.